Достапни линкови

Утврден редоследот на партиите на гласачките ливчиња


Државната изборна комисија денеска го утврди редоследот на коалициите и политичките партии на гласачкото ливче, за предвремените избори за пратеници во Собранието на Република Македонија.
Нова демократија ќе го носи бројот 1, број 2 е Партијата на Обединети демократи за Македонија - ПОДЕМ, број 3 - СДУ, 4 - ДУА - Демократска унија на Албанците, коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе биде петта, ВМРО-НП број 6, ДУИ - 7, ДПА - 8, Достоинство - 9, коалицијата предводена од СДСМ - 10, НДУ - 11, ЛДП - 12, СДПМ - 13, Демократска десница - 14, Европска партија на Македонија - 15, ПДП - 16, НДП - 17 и Обединети за Македонија ќе биде 18. на гласачкото ливче.
Според последните измени на Изборниот законик, предвидено е коалициите и партиите да имаат ист реден број во сите изборни единици каде имаат свои листи.
Вкупно се поднесени 18 листи - шеснаесет партии и две коалиции.
XS
SM
MD
LG