Достапни линкови

Обвинителството во Белорусија бара 7 години затвор за опозиционен лидер


Судењето на Андреј Саникау
Обвинителството во Белорусија побара 7 години затвор за опозициониот лидер Андреј Саникау заради организрање протести по спорните претседателски избори.
Обвинителството пред Судот укажало дека има видео доказ на кој Саникау ги повикува луѓето да излезат на улица.
Тој е еден од десетиците обвинети опозиционери обвинети по масовните протести по декемвриските избори.
XS
SM
MD
LG