Достапни линкови

Нова интервенција на сиријската војска против демонстрантите


Сиријската војска интервенирала во градот Хама денеска, по барањето на претседателот Башал ал Асад за задушување на протестите кои избиваат низ целата земја, јавија медиумите. Денешната акција се случува откако вчера сиртијските вооружени сили гранатираа населени места во југот на земјата, при што најмалку осумнаесетмина загинаа. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон го осуди насилството во Сирија и рече дека употребата на сила против демонстрантите е знак на слабост.
XS
SM
MD
LG