Достапни линкови

Затворски казни за шестмина белоруски опозиционери


Белоруски суд денеска им изрече казни затвор на шест опозициски активисти поради тоа што учествувале во анти-владини протести по ланските претседателски избори. Најдолго изречената затворска казна е за тројца осуденици, во времетраење од шест месеци.Во меѓувреме, уште дваесетмина опозициски активисти чекаат судење, обвинети за предизвикување на бунтови и барање на смена на владата.
XS
SM
MD
LG