Достапни линкови

Демјанјук ослободен поради годините


Судот во Германија го ослободи поранешниот стражар во нацистички камп Џон Демјанјук, поради неговата возраст. 91 годишниот осуденик беше обвинет за учество во убиствата на 27,900 евреи во германски нацистички камп на територијата на окупираната Полска за време на Втората светска војна. Демјанук претходно се изјасни за невин, а денеска одби да даде завршен говор пред судот во Минхен.
XS
SM
MD
LG