Достапни линкови

Нема услови за протести во централноазискиот регион, тврдат од Стејт департментот


од протестите во Египет
Високорангиран претставник на американскиот Стејт департмент рече дека економските и политичките карактеристики на централноазискиот регион не би дозволиле избивање на немири како оние во арапскиот свет. Роберт Блејк, заменик државниот секретар за Јужна и Централна Азија, рече дека меѓу факторите се и помалата невработеност во споредба со Египет и Тунис, помалата изложеност на либерални и демократски традиции како и недостигот на силна политичка опозиција во повеќето земји во регионот.
XS
SM
MD
LG