Достапни линкови

Втор германски политичар се повлече по обвинувања за плагијат


Потпретседател на Европскиот парламент е вториот проминентен германски политичар кој си поднесе оставка поради обвинувања за плагијат. Силвана Кох Мехрин изјави дека ја напушта потпретседателската функција и челната позиција од Партијата на слободни демократи, но додаде дека ќе остане европарламентарец. Таа не ги демантираше но не ги ни потврди обвинувањата дека препишала делови од својата докторска дизертација која ја има одбрането во 2000 година.
XS
SM
MD
LG