Достапни линкови

На протестите во Сирија најмалку 19 мртви


Протести во Сирија
Најмалку 19 луѓе се убиени кога сириските безбедносни сили отвориле оган врз демонстрантите во неколку градови во земјата. Илјадници Сиријци инспирирана од популарните востанија во Тунис и Египет, во средината на март почна протести против авторитарниот режим на Сирискиот претседател Башар ал-Асад .Активистите за човекови права велат дека повеќе од 800 луѓе загинале за време на протестите , а илјадници се уапсени. Шефот за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон , говорејќи во Европскиот парламент, повторно ги повика сириските власти да го сменат однесувањето со демонстрантите. Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, исто така, ги повика сириските власти да спроведат реформи пред да биде премногу доцна.
XS
SM
MD
LG