Достапни линкови

Литванија обелодени документи на КГБ


Литванската влада објави голем број на документи за активностите на тајната служба КГБ од времето кога земајта беше дел од Советскиот сојуз. Премиерот Андриус Кубилиус рече дека со обелоденувањето на информациите ќе се придонесе кон „историска правда и ќе се побијат тврдењата на Кремлин дека Литванија никогаш не била окупирана од Советскиот сојуз“. Во документите има детали за структурата, активностите и вработените во тајната служба во периодот од 1960 до 1991 година.
XS
SM
MD
LG