Достапни линкови

Турската влада најави изградба на два градови


Реџеп Таип Ердоган
Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган објави денеска нов проект за изградба на два големи градови околу Истанбул со цел избегнување на опасности од евентуален земјотрес. „Ќе почнеме со изградба на два нови града во Истанбул по изборите на 12 јуни“ изјави Ердоган. Едниот град ќе биде во европскиот дел од Истанбул, а другиот во азискиот дел на градот. Секој ќе биде со население од околу еден милион жители. Според Ердоган тоа е начин да се спречи евентуален земјотрес да убие десетици илјади луѓе. Во Истанбул сега живеат околу 15 милиони луѓе. Градежните работи би требало да почнат во 2012 година.
XS
SM
MD
LG