Достапни линкови

Закажани претседателски и парламентарни избори во Франција


Портпарол на владата на претседателот Николас Саркози рече дека првиот круг гласање на догодинешните претседателски избори ќе се одржи на 22 април, додека вториот круг е закажан на 6 мај. Датумите за претседателските избори биле одредени на владина седница, на која било договорено одржување на парламентарни избори на 10 и 17 јуни, дополни Франкос Бароин. Саткози ќе се кандидира за втор петгодишен мандат.
XS
SM
MD
LG