Достапни линкови

Милошоски бара повеќе странска инволвираност за решавње на спорот со името


Македонија го цени зголеменото внимание на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун по однос на грчко-македонскиот спор и би сакал и повисоки меѓународни авторитети, како што е тој во рамки на ОН, да дадат поголем придонес и поттик на двете страни за надминувањето на ова прашање, изјави министерот за надворешни работи Антнонио Милошоски. „ Република Македонија се залага за овој прилично ирационален спор да се надмине што поскоро без притоа да се наштети на националните интереси на македонскиот идентитет и културна засебност“ дополни министерот.
XS
SM
MD
LG