Достапни линкови

Во иранската нуклеарка Бушер е ставен во функција првиот реактор


Руската државна компанија Атомстројекспорт, која ја гради нуклеарната централа Бушер во Иран, соопшти дека првиот реактор е ставен во функција. Соединетите Држави и другите западни сојузници веруваат дека нуклеарната централа во Бушер е дел од иранските обиди да произведе нуклеарна бомба. Техеран го отфрла таквите обвинувања.
XS
SM
MD
LG