Достапни линкови

Прво активирање на нова нуклеарка во Иран


Руската компанија која ја изгради првата нуклеарна централа во Иран рече дека Бушер почнал да работи со минимален напон, што претставува клучен чекор кон пуштање во употреба на објектот. Активирањето на реакторите се одлага од средината на 90-тите години од минатиот век, по што Русија потпиша договор со официјален Техеран тежок 1 милијарда американски долари. Инаку, централата почна да се гради во 70-тите години, пред исламската револуција.
XS
SM
MD
LG