Достапни линкови

Братот на сирискиот Претседател меѓу санкционираните од ЕУ


Претседателот Башар ал Асад и неговиот брат Махер ал Асад
Европската Унија објави листа од 13 сириски службеници против кои се воведени санкции поради насилството врз анти владините демонстранти. Претседателот Башар ал Асад не е на листата но, како што се јавува на неа е еден од неговите браќа Махер ал Асад кој командува со армиска дивизија.одговорна за нападите врз демонстрантите.
ЕУ официјално усвои и ембарго за оружје против режимот на Башар ал Асад.
Според организациите за човекови права, над 800 луѓе биле убиени а илјадници се уапсени за осум недели, откако започнаа анти-владините протести.
XS
SM
MD
LG