Достапни линкови

Завршува економскиот самит САД-Кина


Долари и јуани
САД и Кина денеска ги завршуваат дводневните разговори за економски прашања кои се водеа на високо ниво во Вашингтон. На првиот ден, на Самитот, американската државна секретарка Хилари Клинтон побара од Кина повеќе да работи на подобрување на човековите права и да дозволи кинеската валута - јуанот, побрзо да расте во однос на доларот. Со тоа, американските производи би станале поевтини во Кина, а кинеските поскапи во САД.

Кинескиот вицепремиер Ванг Кишан посочи дека треба време за да се поправи економската нерамнотежа – како кинескиот трговски суфицит и соодветниот дефицит во САД.
XS
SM
MD
LG