Достапни линкови

Јеменските безбедносни сили убиле двајца демонстранти во Таиз


Сведоци и болнички извори потврдија дека јеменските безбедносни сили стрелале кон демонстрантите денеска во градот Таиз – двајца биле убиени. Демонстрантите во Јемен преку протести бараат оставка на претседателот Али Абдула Салех, кој е на власт од 1978 година. Активистите тврдат дека 150 лица загинале од почетокот на немирите до денеска. Во Таиз, втор по големина град во државата, избиваат најмасовните демонстрации.
XS
SM
MD
LG