Достапни линкови

Затворена уште една нуклеарка во Јапонија


по земјотресот во март, кој ги предизвика проблемите во Фукушима, јапонците протестираа против користењето на нуклеарна енергија
Операторот на нуклеарната централа Хамаока во Јапонија денеска одлучи да ги суспендира операциите, со цел извршување на безбедносна проверка на објектот. Одлуката следи по барањето на Владата за проверка на безбедноста во 54 нуклеарни низ целата земја, по компликациите со реакторите во Фукушима, кои беа оштетени од земјотресот кој ја погоди земјата во Март и предизвика цунами бранови. Хамаока се наоѓа на 200 километри од Токио и претставува клучен снабдувач на електрична енергија за централна Јапонија. Со нуклеарна енергија се произведува една третина од струјата во Јапонија.
XS
SM
MD
LG