Достапни линкови

Кина: смртна казна за корупција


Поранешниот градноначалник на кинескиот град Џеншен кој беше прeмиер за успех на економските реформи денеска е осуден на смртна казна поради корупција. 56 годишниот Хси Џонгенг е осуден под обвинување дека примил мито од околу три ипол милиони евра. Сепак, медиумите јавуваат дека смртната казна би можела да му биде смената во доживотен затвор.
XS
SM
MD
LG