Достапни линкови

Цврста акција против меѓуверските судири во Египет


Египетскиот министер за правда Абдел Азиз ал Гинди предупреди дека властите ќе преземат поцврста акција против оние што ја загрозуваат безбедноста во земјата. Ова тој го изјави откако 12 луѓе беа убиени, а над 180 повредени во саботните судири меѓу муслиманите и христијаните во Каиро. Тоа беа најголеми меѓуверски насилства по отстранувањето на претседателот Хосни Мубарак од власт во февруари годинава.
XS
SM
MD
LG