Достапни линкови

Во Истанбул самит на најсиромашните земји во светот


Tурскиот претседател Абдула Ѓул
Во Истанбул денеска почна конференцијата на 48 најсиромашни земји во светот. На собирот што ќе трае пет денови претседава генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун, а на свеченото отворање присуствуваа и претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо и турскиот претседател Абдула Ѓул. Најавено е дека на конференцијата ќе учествуваат и претседателот на Авганистан Хамид Карзаи и иранскиот лидер Махмуд Ахмадинеџад. Последната слична конференција беше одржана пред десет години во Брисел.
XS
SM
MD
LG