Достапни линкови

Во Вашингтон економски разговори меѓу Кина и САД


Во Вашингтон денеска почнуваат дводневни разговори меѓу двете најголеми светски економии Соединетите држави и Кина. Американската делегација предводена од државниот секретар Хилари Коинтон и од министерот за финасии Тимоти Гајтнер ќе побараат од Кина да ја зголеми вредноста на јуанот. Кинеската делегација што ја предводи вицепремиерот Ванг Кишан се очекува да побара гаранции дека кинеските девизни резерви од околу 1,2 трилиони долари се безбедни со оглед на големиот американски буџетски дефицит.
XS
SM
MD
LG