Достапни линкови

Уапсени дваесетмина екологисти близу Москва


Руската полиција денеска уапси најмалку дваесетмина екологисти кои се противат на иницијативата за сечење на шумата Кимки во близина на Москва за изградба на автопат. Лидерот на отпорот Сергеј Удалстов изјави дека меѓу уапсените е и организаторот на еколошката кампања Јевгениа Чирикова и првиот човек на либералната партија Сергеи Митрокин. Полицијата тврди дека станува збор за непријавен собир. Иницијативата за прекин на изградбата на автопатот низ шумата добива се` поголема подршка. Повеќе од 20.000 лица ја поптишаа петицијата за подршка.
XS
SM
MD
LG