Достапни линкови

Почувствуван земјотрес во Скопје и околината


Земјотрес со интензитет од четврти и петти степен според Европската макросеизмичка скала, е регистриран денеска во Скопје и околината. Како што соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, земјотресот е регистриран во 11 часот и 47 минути и е од скопското епицентрално подрачје, со локална рихтерова магнитуда од 3.4 степени. Земјотресот е почувствуван и на други места во северниот дел на Република Македонија, но со послаб интензитет.
XS
SM
MD
LG