Достапни линкови

Напади на неколку владини објекти во Кандахар


Дел од талибанските милитанти минатиот месец мирно го предадоа оружјето, како дел од владината иницијатива за мирно реинтегрирање
Талибанските милитанти денеска нападнаа неколку владини објекти во Кандахар, најголемиот град во југот на Авганистан. Властите потврдија дека биле нападнати канцелариите на гувернерот на провинцијата, канцеларијата на градоначалникот на Кандахар и штабот на разузнавачката служба, како и неколку полициски станици. Болнички извори потврдија дека најмалку 24 лица биле повредени, меѓу кои 14 цивили и 10 полицајци. Полицијата ги спречува новинарите да се приближат кон зградите кои се под напад.
XS
SM
MD
LG