Достапни линкови

Анти-нуклеарни протести во Јапонија


Нуклеарната централа Хамаока
Илајдници луѓе протестираат денеска во Јапонија со барање да прекине користењето на нуклеарната енергија, поради последиците од хаваријата во нуклеарката Фукушима по катастрофалнот земјотрес и цунамито. До протестите доаѓа откако вчера премиерот Наото Кан нареди суспендирање на работите на нуклеарната централа Хамаока, на 200 километри од Токио, се додека не биде изграден висок ѕид за заштита од морските бранови и не бидат превземени и други безбедносни мерки.
XS
SM
MD
LG