Достапни линкови

Илјадници луѓе на анти владини протести во Сирија


Банија
Илјадници лица денеска протестираат во Сирија барајќи крај на режимот на Претседателот Башар Асад. Според сведоци и активисти стотици лица марширале во Дамаск, а полицијата врз нив стрелала. Протести имало и во Банија каде се собрале околу 5 илјади луѓе.
Во Дера, каде армијата прогласи дека ја завршила 11 дневната воена акција, трупите се уште биле на улиците.
Во досегашните протести изминативе денови имало најмалку 560 загинати.
XS
SM
MD
LG