Достапни линкови

Амнести Интернешенел предупреди на воен криминал во Мисрата


Бунтовници во опколениот град Мистрата
Амнести Интернешенел денеска соопшти дека нападите на силите лојални на Моамер ел Гадафи врз цивилно население во Мисрата со користење снајпери, касетни бомби и артилерија можат да бидат оценети како воен криминал.
Мисрата е една од најкрвавите битки во двомесечниот конфликт во Либија меѓу бунтовниците кои го држат центарот и пристаништето и силите на Гадафи кои напаѓаат од предградијата. Се верува дека таму има стотици загинати.
XS
SM
MD
LG