Достапни линкови

Руски ултранационалист осуден на доживотен затвор


Никита Тихонов, Евгенија Касис
Рускиот ултранационалист 31 годишниот Никита Тихонов денеска е осуден на доживотен затвор за убиство на активистот за човекови права Станислав Маркелов и новинарката Анастасија Бабурова во 2009 година. Неговата пријателка 26 годишната Евгенија Касис доби казна затвор од 18 години. Маркелов и Бабурова беа убиени сред бел ден по одржаната прес конференција во Москва за човековите права во Чеченија.
XS
SM
MD
LG