Достапни линкови

Украинската пријателка на Гадафи, бара азил во Норвешка


Гадафи и Колотницка
Норвешката полиција соопшти дека украинската медицинска сестра за која се смета дека му била блиска пријателка на либијскиот лидер Моамер Гадафи престојувала во Норвешка и оти побарала политички азил. Според американски дипломатски податоци, обелоденети на Викиликс, станува збор за Галина Колотницка која секогаш била во близина на Гадафи. По избувнувањето на нередите во Либија таа се вратила во Украина, но во март се преселила во Осло за да ги избегне медимските притисоци во нејзината татковина.
XS
SM
MD
LG