Достапни линкови

Режимот на Гадафи со осуда до САД


Либискиот лидер Моамер Гадафи
Режимот на Моамер Гадафи ги осуди плановите на САД да деблокираат неколку милијарди долари од либиските сметки во САД и да им ги дадат на бунтовници кои се борат против режимот на Гадафи. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека администрацијата на Обама ќе се обиде да се донесе закон за деблокирање на замрзнати либиските средства и да им ги даде на бунтовниците. Бунтовниците немаат доволно пари и се доведени во безизлезна ситуација и притиснати од силите на Гадафи. . Во САД се замрзнати повеќе од 30 милијарди долари либиски средства. Од владата на а Гадафи,велат дека одмрзнувањето на сметките ќе го поткопа глобалниот финансиски систем.
XS
SM
MD
LG