Достапни линкови

Евакуирани 800 лица од Мисрата во Бенгази


Брод со бегалци од Мисрата, либијскиот град кој е под напад од лојалистите на Муамар Гадафи, пристигна во Бeнгази, населено место под контрола на бунтовниците. Меѓународната организација за миграција соопшти дека на бродот се наоѓале 800 имигранти од Африка и Азија како и 250 либијци. Од Тимот на меѓународната организација рекоа дека морале да остават стотици бегалци на пристаништето, кои се обидувале да избегаат од насилството. Меѓу евакуираните има 30 повредени. Мисрата е единственјиот град во западот на Либија кој е под делумна контрола на бунтовниците. Силите на Гадафи веќе два месеци го напаѓаат населеното место. Како што соопштија од Меѓународната организација за миграција, околу 13,000 луѓе биле спасувани со бродови.
XS
SM
MD
LG