Достапни линкови

Пакистан демантира поврзаност со Ал Каеда


Салман Башир
Пакистанскиот секретар за надворешни работи Салман Башир изјави дека обвинувањата за соработка на пакистанската разузнавачка агенција ИСИ со Ал Каеда не можат да се докажат. Башир, на првата прес конференција на пакистанските власти по убиството на Осама Бин Ладен, рече дека ИСИ разменувала информации со ЦИА. „Да се заклучи дека ИСИ или владата го криеле Бин Ладен е апсолутно погрешно“ рече пакистанскиот секретар за надворешни работи и предупреди дека следниот обид за упад на пакистанска територија ќе има „катастрофални последици“
XS
SM
MD
LG