Достапни линкови

„Јутарњи лист“:Брамерц укажа на засилен национализам во Хрватска


Серж Брамерц
Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц укажал во разговор со хрватските власти на зголемен национализам во Хрватска по изрекувањето пресуди за Готовина и Макрач, објави Јутарњи лист. Не е добро ако во Хрватска Судот се прифаќа како непријателски, а пресудите се политизираат, рече Брамерц кој како што наведува весникот, за време на вчерашната посета повторно изразил незадоволство поради реакцијата на хрватската Влада на пресудите.
XS
SM
MD
LG