Достапни линкови

Првиот дел од гасоводот од Русија кон Германија е завршен


Првиот од двата северни крака на гасоводот од Русија кон Германија, преку Балтикот, е завршен. Ова денеска го соопшти конзорциумот што го гради гасоводот, кој ја заобиколува источна Европа. Првиот крак во должина од 1244 километри ќе биде пуштен во употреба годинава, а вториот во наредната година.
XS
SM
MD
LG