Достапни линкови

Претседателски кандидати во Белорусија денеска пред суд


Двајца поранешни претседателски кандидати во Белорусија денеска ќе се најдат пред суд поради организирање на масовните демонстрации по декемвриските претседателски избори, на кои Александар Лукашенко доби и 4-ти мандат. Стотици луѓе, вклучувајки и 7-мина претседателски кандидати беа уапсени по протестите, а неколкумина опозициони активисти веќе се осудени на казни затвор од две до четири години.
XS
SM
MD
LG