Достапни линкови

Референдум за изборни реформи во Велика Британија


Во Велика Британија денеска се одржува референдум, за прв пат по 30 години, на кој граѓаните треба да се изјаснат за предложените изборни реформи. Прашањето е дали да остане досегашниот систем, според кој избран кандидат е оној со најмногу гласови, или да се премине на алтернативен избор, односно со рангирање на кандидатите. Конзервативната партија на премиерот Дејвид Камерун е против предложените измени, додека коалициониот партнер, Либералната партија е силен подржувач.
XS
SM
MD
LG