Достапни линкови

Пакистан побара помош за борба против тероризмот


Премиерот на Пакистан Јусуф Раза Џилани
Пакистанскиот премиер Јусуф Раза Џилани побара меѓународна помош за борба против тероризмот по убиството на лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен. Џилани, кој е во посета на Париз, изјави дека таа борба не работа на една земја. Неговата изјава доаѓа по тензиите со САД околу скептицизмот дека бин Ладен со години мина неоткриен во Пакистан.
Од друга страна, портпаролот на авганистанското министерство за одбрана Захер Азими соопшти дека Пакистанската агенција за разузнување требала да знае дека Осама бин Ладен се крие недалеку од Исламабад.
XS
SM
MD
LG