Достапни линкови

САД: „варварски“ мерки на сириската влада против демонстрантите


Анти - владини протести во Хама
САД ја осудија сириската влада на Претседателот Башал ал Асад за .како што наведоа „варварските“ мерки против демонстрантите кои бараат политички промени. Портпаролот на Стејт Департментот Марк Тонер изјави дека во Дера имало кампања на апсења на млади лица, кратење на електричната енергија и на комуникациите.
Во меѓувреме се јавува дека сириските владини сили влегле и во пристанишниот град Банија. Меѓународниот Црвен Крст побара пристап до ранетите и уапсените особено во Дера, место каде на 18 Март започна анти – владиниот бунт.
XS
SM
MD
LG