Достапни линкови

Извештај: Слабата влада е виновна за етничкиот национализам во Киргистан


фотографии на Узбекистанците кои загинаа во немирите во градот Ош
Независна комисија тврди дека етнички узбекистанци страдале повеќе во судирите со киргистанците во кои стотици загинаа минатата година во југот на Киргистан. Киргистанската анкетна комисија дополнително утврдила дека безбедносните сили соучествувале во насилствата во кои 470 лица беа убиени. Комисијата на чело со Кимо Килјунен, кој е специјален претставник на ОБСЕ за централна Азија, ја обвини слабата влада и државните институции за предизвикување на етнички национализам. Киргистанската влада го отфрли извештајот на Комисијата, нарекувајки го едностран. Инцидентите во југот на Киргистан се случија два месеци по оставката на претседателот Курманбек Бакиев.
XS
SM
MD
LG