Достапни линкови

На изборите во Канада, победа на конзервативците


Стивен Харпер
Владејачката Конзервативна партија и нејзиниот лидер Стивен Харпер победија на вонредните избори во Канада. Тие осовоија апсолутно мнозинство, односно 166 од 308 те места во долниот дом на паралментот. На второ место со 103 пратеници се пласира Новата демократска партија. Одѕивот на гласањето беше околу 60 насто, односно на изборите излегоа 14 милиони граѓани со право на глас.
XS
SM
MD
LG