Достапни линкови

Турција се приклучи кон воените операции во Либија


безпилотно летало на НАТО
Турскиот Парламент денеска ја одобри одлуката на Владата за учество во воената поморска операција на НАТО за спроведување на ембаргото за оружје кон Либија, јавија турските медиуми. Турција се согласи да испрати четири фрегати, една подморница и еден придружен брод за учество во операцијата. Во меѓувреме, во Брисел се во тек дискусиите за НАТО да ја превземе операцијата во северноафриканската земја. Интервенциите моментално ги предводат Соединетите американски држави. Турција бара единствено Алијансата да ги контролира воените активности, при тоа избегнувајки офанзивни операции кои можат да му наштетат на цивилното население.
XS
SM
MD
LG