Достапни линкови

Израелски воздушни напади во Појасот Газа


Израел денеска изврши уште еден воздушен напад врз севрниот дел на Газа откако палестински милитанти стрелале со ракети и гранати врз јужен Израел. До ескалацијата доаѓа откако вчера автобомил бомба експлозира на главната автобуска станица во Ерсалим, при што едно лице загина, а 20-тина беа повредени. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, поради инцидентот, ја одложи планираната посета на Русија. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ги повика израелците и палестинците на запирање на натамошните насилства, но додаде дека Израел има право да одговори на терористичкиот напад.
XS
SM
MD
LG