Достапни линкови

Британска компанија ќе ја тужи Владата на Узбекистан


Британска рударска компанија денеска соопшти дека престанува со работа во Узбекистан и најави дека ќе се тужи со Владата во врска со ревизорска контрола, која според приватосопствениците, не била правилно спроведена. Претставниците на фирмата „Оксус Голд“ потврдиле дека ќе престанат со ископување на злато. Новинската агенција „Асошиејтед Прес“ јави дека ваквиот потег на узбекистанските власти би можел да ја влоши инвестициската клима во земјата.
XS
SM
MD
LG