Достапни линкови

Израелски град гранатиран од Газа


Израелската армија соопшти дека граната истрелана од Газа денеска експлодирала во центарот на градот Бершева на југот на Израел при што едно лице било повредено. Ова е за прв пат откако Изреал во 2008 година ја покрена операцијата за спречување на ваквите напади од палестинските територии. Одговорноста за нападот ја презеде палестинската милитантна организација Исламски Џихад. Вчера палестинските власти соопштија дека во израелски напад во појасот Газа загинало едно четиричлено семејство, додека 13 лица биле ранети.
XS
SM
MD
LG