Достапни линкови

Пацоли: етнички сојуз меѓу Албанија и Косово


Косовскиот претседател Беџет Пацоли и албанскиот претседател Бамир Топи во Тирана
Косовскиот претседател Беџет Пацоли кој престојуваше во официјална посета на Албанија вчера пред албанскиот парламент се заложи за етнички сојуз меѓу Албанија и Косово. ,,Заедничката иднина ни е во етничкиот сојуз, но не таков како што некои го замислуваат. Етничкиот сојуз треба да биде реализиран според препораките и стандардите на Европската унија. Ние ќе ги елиминираме бариерите и границите не со сила, туку љубов,, изјави Пацоли, наведувајќи дека Албанија и Косово треба да инвестираат во нови енергетски извори.
XS
SM
MD
LG