Достапни линкови

Пописот во Македонија официјално одложен за во Октомври


Илустрација - формулар за попис
Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија 2011 година и официјално од април се одлага за октомври. Собранието попладнево во рамки на продолжението на 143 седница ги донесе измените и дополнувањата на Законот, предложен од координаторите на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, Силвана Бонева и Тахир Хани. „ Ние како коалиција, оценувајќи ја политичката клима, ја донесовме одлуката да се одложи пописот“ изјави Рафис Алити, пратеник од ДУИ.
XS
SM
MD
LG