Достапни линкови

Кастро потврди дека се повлекол од лидерската позиција


Фидел Кастро
Фидел Кастро денеска изјави дека се повлекол и дека повеќе не е лидер на Комунистичката партија во Куба. Ова е прва официјална потврда дека 84 годишниот поранешен лидер на земјата веќе не е на челната позиција на партијата која ја водеше од нејзиното создавање во 1965 година. На интернет страницата на комунистичката партија се уште стои дека Фидел Кастро е прв секретар на партијата, додека неговиот брат Раул се води како втор секретар на организацијата.
XS
SM
MD
LG