Достапни линкови

Екс-претседателот на Украина под истрага за убиство


Од поменот на убиениот новинар
Украинските обвинители денеска почнаа криминална истрага против поранешниот претседател Леонид Кучма за наводна инволвираност во убиството на новинарот Георги Гондазе во 2000 година. Првиот заменик јавен обвинител Ренат Кузмин изјави дека екс-претседателот се сомничи за „инволвираност во илегални постапки и убиство“ на новинарот. Обезглавувањето на Гонгадзе беше едно од најисполитизираните криминални дела во пост-советската историја на Украина.
XS
SM
MD
LG