Достапни линкови

Протести на украинските наставници поради кратења на плати


Илјадници наставници од Унгарија денеска протестираа во Киев во знак на незадоволство од плановите на владата за драстични кратења на нивните плати. Повеќе од 6,000 образовни работници, многумина жени вработени во училиштата во главниот град на земјата, се насобраа во Киев и извикуваа антивладини слогани како дел од нивниот протест. Полицијата соопшти дека до сега не апсела учесници на демонстрациите, кои блокираа фреквента улица во градот.
XS
SM
MD
LG